Зашто развијати стартап у Србији?

Много је разлога зашто свој стартап треба да оснујеш у Србији, да га преселиш у Србију или да у нашем екосистему потражиш прилике за инвестирање. Последњих година улажемо изузетне напоре како бисмо створили повољно окружење за иновативне бизнисе, пре свега кроз законске измене у разним областима. Када је реч о самој заједници, дошло је до великог пораста броја организација за подршку стартапима, инкубатора, радионица, едукативних догађаја. Овде у Србији предано и са великим ентузијазмом следимо најбоље примере и стварамо услове да наш стартап екосистем досегне највеће висине у наредним годинама.

Ево неколико кључних разлога зашто основати стартап баш у Србији.

Буди део екосистема гладног успеха

Српска стартап сцена се брзо развија али је далеко од засићења, тако да представља добру пословну прилику за нове, амбициозне тимове и компаније. О „глади“ српских технолошких предузетника за успехом писао је Financial Times, упоредивши београдску стартап сцену са берлинском. Српски ИТ сектор носи око десет одсто БДП-а и 2022. године је остварио извоз од 2,7 миlијарди евра што представља скок од 45% у односу на 2021. годину, док се за 2023. годину очекује извоз ИТ услуга од 3,8 милијарди евра.  У развојном центру Мајкрософта у Београду кажу да по квалитету кадрова личи на онај у Сијетлу.

Напредне услуге електронске управе

Од 2018. године фирма се може основати дигитално, без одласка у Агенцију за привредне регистре, само уз квалификовани дигитални сертификат (електронски потпис), а минимални оснивачки капитал износи свега 100 динара.  Подношење пореских пријава и увид у пореске обавезе такође су доступни на клик, док се плаћање преко портала еУправа врши путем електронског банкарства или кредитних картица. Прописано је да се електронски документи признају као и папирни, а од 2022. уводе се е-фактуре.

Низ пореских олакшица

Србија снажно подржава стартап тимове кроз пореске подстицаје, па тако постоји ослобођење од пореза на зараде оснивача иновационог друштва током три године, затим ослобођење од пореза и доприноса до 70% за ново запошљавање и 70% умањена основица пореза и доприноса за запошљавање повратника и странаца. Ако интелектуалну својину креираш претежно у Србији коришћењем “IP Box-а” порез на добит по основу квалификованог прихода од депоноване ИС може бити сведен на само 3% уместо стандардних 15%. Још једна од олакшица је увећани одбитак за трошкове “R&D” у пореском билансу, а компанија која уложи у стартап има право на порески кредит до 30% извршеног улагања.

Врхунски инжењери су наш велики капитал

Србија је позната по инжењерима светске класе које негује од малих ногу. Програмирање је обавезан предмет за све ученике старије од 11 година, а то значи да од петог разреда основне школе наставни план и програм укључује програме Scratch, Python, Pygame, Jupither. Такође постоје 44 специјализована ИТ курса који покривају 800 ученика годишње у средњим школама. На 26 факултета сваке године дипломира 3.300 инжењера. Упис на техничке факултете, порастао је за 20%, док тренутно постоји око 95 000 људи који ради у ИТ сектору. Сигурно је да ћеш се с њима одлично разумети, као и са стручњацима осталих профила, јер 86% кандидата за посао у Србији говори енглески језик, 12% немачки и руски, 6% француски и шпански, а 4% италијански.

Гејминг и блокчејн су наша специјалност

Амерички  Startup Genome оцењује да су гејминг и блокчејн највеће снаге стартап екосистема Србије, а по броју блокчејн девелопера смо међу топ 5 екосистема у свету. Celsius, једну од најпознатијих платформи у области криптовалута, креирао је тим домаће фирме MVP Workshop. Из Србије су потекле неке од светски успешних компанија у гејмингу као што су Nordeus, творац игре Top Eleven, и 3Lateral, који је  препознат као водећа компанија која развија технологије за дигитализацију људских ликова. Изградња БИО4 Кампуса, првог кампуса природних наука у региону, почеће у Београду 2023. године. На површини од 110.000 квадратних метара биће смештено шест факултета и девет научних института. Видео игре створене у Србији игра  више од  370 милиона људи широм света.

Рај за дигиталне номаде

Поред бројних повратника из иностранства, четвртину запослених у технолошком сектору чине страни држављани – дигитални номади. Србија је једна од ретких држава у Европи где људима из САД, Кине, Европске Уније, Индије и других земаља није потребна виза за улазак у земљу. Запошљавање страних држављана је постало веома једноставно – радна дозвола се добија у року од 7 дана на основу одобрене визе за дужи боравак. Подједнако је лако да страни држављани стигну у Србију јер постоје директне линије до већине европских, блискоисточних и азијских дестинација, као и директна линија за САД (до Њујорка).

Сјајно место за рад али и за уживање

Србија спада у безбеднија места на свету и њени гостољубиви становници даће све од себе да се у било ком месту осећаш као код куће. Овде постоји много места за одмор, а међу главнима су бање које представљају најпосећеније туристичке локације у земљи. Постоји преко хиљаду извора лековите минералне воде (500 хладних и исто толико топлих) у 50 бањских и посебних климатских области. Највиша температура природне термоминералне воде у Србији је 110°Ц. Подједнако очаравајуће и добре за пуњење батерија су и планине Србије, затим језера и етно-села у оазама још увек нетакнуте природе, а ако ипак преферираш море, неке од најлепших обала на свету су на сат или два лета од Београда.

Наука и привреда под једним кровом

Србија има четири Научно-технолошка парка – у БеоградуНишуНовом Саду и Чачку – који у чврстој вези са универзитетима популаришу и развијају технолошко предузетништво и подстичу развој стартапа. Овде настају савремена ИТ решења из области биомедицине, пољопривреде, паметних градова, енергетске ефикасности, грађевинарства. Програм Serbia Ventures,  има за циљ да подстакне приватне инвеститоре и институције да финансирају стартапе и оснивају фондове предузетничког капитала у Србији. Уложиће до 5 милиона евра у новоосноване фондове предузетничког капитала.

Велики успеси српских стартапа

Једна од највећих аквизиција у домаћем стартап систему је Nordeus, који је за 378 милиона долара постао део глобалне компаније Таке-Тwо Interactive, познате по неким од највећих гејминг наслова данашњице као што су Grand Theft Auto, NBA 2K и Civilization. Једна од две највећих домаћих инвестиција, чак преко 58 милиона долара, остварио је Tenderly, затим Orgnostic 5 милиона долара. 3Lateral и Epic Games настављају планирање и изградњу будућег кампуса у Новом Саду као подршку образовној и образовној инфраструктури.

Стартап заједница цвета широм земље

Наш главни град је духом али и физички близак европским метрополама као што су Лондон и Берлин – одавде су на само пар сати лета, што Београд чини идеалном локацијом за „city break“ варијанте. Ова метропола богате културе и несвакидашње позитивне енергије привлачно је место за живот и рад и представља епицентар наше стартап сцене. Ако ипак волиш мање и мирније градове, Нови Сад, Суботица, Крагујевац, Ниш и Чачак такође имају развијену заједницу и сјајне услове за развој стартапа, укључујући инспиративне просторе за рад и бројне догађаје за повезивање и умрежавање.