Poresko oslobođenje za zaposlene angažovane na R&D poslovima

Poslednji datum ažuriranja: 06.06.2023.

Šta je poresko oslobođenje za zaposlene angažovane na R&D projektima?

U pitanju je olakšica koja se odnosi na zarade zaposlenih lica koja su angažovana na neposrednom sprovođenju projekata R&D-a. Poreska olakšica se ogleda u pravu poslodavca-pravnog lica (što može biti i startap) da se oslobodi plaćanja 70% poreza iz zarade i 100% doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za lica koja su zaposlena na neposrednom sprovođenju istraživanja i razvoja (R&D), srazmerno vremenu koje takva lica provedu na poslovima R&D-a u odnosu na puno radno vreme.

Koji startap ima pravo na ovu olakšicu?

Uslov je da je startap osnovan u Srbiji i da je sprovodio R&D na teritoriji Srbije. Smatraće se da je ovaj uslov ispunjen ukoliko najmanje 90% svih zaposlenih na istraživanju i razvoju svoje aktivnosti na sprovođenju R&D projekta obavljaju na teritoriji Srbije. Ali, izuzetno, projekat će se smatrati obavljenim na teritoriji Srbije i u situaciji kada se neki delovi projekta obavljaju van Srbije pod uslovom da je izmeštanje aktivnosti R&D-a uzrokovano posebnim fizičkim, geografskim, odnosno prirodnim faktorima koje nije moguće obezbediti na teritoriji Srbije.

Šta je R&D?

R&D je skraćenica koja označava projekat istraživanja i razvoja (research and development). Pod istraživanjem se podrazumeva svako originalno ili planirano istraživanje koje je preduzeto u cilju sticanja novog naučnog ili tehničkog znanja i razumevanja, a pod razvojem primena rezultata istraživanja ili primena drugog dostignuća ili dizajna proizvodnje novih značajno poboljšanih materijala, uređaja, proizvoda, procesa, sistema ili usluga pre pristupanja komercijalnoj proizvodnji ili korišćenju.

Da li startap mora da obavlja R&D za svoj račun?

Startap može da koristi ovu olakšicu za svoje zaposlene samo ukoliko sprovodi R&D projekat za svoj račun i ako postaje vlasnik intelektualnih dobara koja tim putem mogu nastati. Ali, ako je u pitanju uslužno istraživanje i razvoj kada startap sprovodi projekat za račun nekog drugog lica, u toj situaciji nema pravo da koristi ovu olakšicu za svoje zaposlene.

Ko se smatra licem neposredno angažovanim na R&D projektima?

Lice neposredno angažovano na R&D projektima je ono lice koje je neposredno uključeno u identifikovanje i rešavanje odgovarajućih procesnih ili tehničkih problema ili zadataka povezanih sa konkretnim projektom kao što je razvoj softverskih rešenja.
To lice mora da je zaposleno kod poslodavca-startapa, tj. da je zaključio ugovor o radu na određeno ili neodređeno vreme, sa punim ili nepunim radnim vremenom.
Za ovu olakšicu ne mogu se uzeti u obzir lica koja vrše direktan ili indirektan nadzor nad sprovođenjem projekta ili ako vrše aktivnosti podrške u vezi sa sprovođenjem projekta.

Koja je dokumentacija potrebna?

Startap je dužan da vodi evidenciju za svakog pojedinačnog zaposlenog angažovanog na R&D projektu koji ispunjava uslove za korišćenje ove poreske olakšice. Neki od podataka koje evidencija mora da sadrži su: informacije o radnom vremenu zaposlenog, njegovo puno radno vreme, radno vreme koje je on proveo na R&D projektima za taj mesec, vreme provedeno na godišnjem odmoru u tom mesecu, informacije u vezi sa zaradom, naknade zarade i ostalim primanjima tog lica, itd.
Startap kao poslodavac je takođe dužan da za svaki pojedinačni projekat ima određenu dokumentaciju:

  • opis projekta sa istaknutim ciljevima, planiranim fazama;
  • godišnji budžet projetka;
  • izveštaj zaposlenog angažovanog na R&D projektu sa informacijama o radnom vremenu tog lica.

Kako se koristi?

Startap koristi ovu olakšicu iskazujući odgovarajuće podatke o poreskom oslobođenju koje koristi u pojedinačnoj poreskoj prijavi za porez i doprinose na Obrascu PPP-PD (pojedinačna poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima).

Koja su ograničenja u primeni ove olakšice?

Oslobođenje se ne primenjuje na zarade isplaćene zaposlenima angažovanim na aktivnostima istraživanja u cilju pronalaženja i razvoja nafte, gasa ili mineralnih zaliha u ekstraktivnoj industriji.
Startap neće moći da primenu ovu olakšicu u odnosu na svoje zaposlene ukoliko već koristi bilo koju vrstu podsticaja u odnosu na ta ista lica po osnovu zasnivanja radnog odnosa u tom startapu.

Da li startap može istovremeno da koristi i drugu olakšicu – priznavanje troškova R&D u dvostruko uvećanom iznosu?

Startap ovu olakšicu koristi u odnosu na zarade lica koja su neposredno angažovana na projektima R&D kad je u pitanju porez na dohodak građana. Ali, kad je u pitanju porez na dobit pravnih lica, startap istovremeno može zarade tih lica – neposredno angažovanih na projektima R&D, da iskaže u dvostruko uvećanom iznosu u poreskom bilansu. Važno je napomenuti da u toj situaciji startap može kao troškove da iskaže ne samo zarade neposredno angažovanih lica, već i onih koja vrše direktan i indirektan nadzor nad sprovođenjem projekta.

Koji propisi regulišu ovu olakšicu?

Zakon o porezu na dohodak građana, član 21i
Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, član 45z
Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja prava na poresko oslobođenje po osnovu zarade zaposlenih na istraživanju i razvoju

Primer:
Startap „Aurora“ vrši istraživanje i razvoj kako bi razvio softver za prodaju različitih proizvoda. „Aurora“ broji petnaest zaposlenih. Od njih petnaestoro, desetoro je angažovano na projektu R&D-a. Devetoro od njih desetoro sprovodi projekat istraživanja i razvoja na teritoriji Srbije, dok jedan od njih sprovodi deo projekta u inostranstvu. Troje zaposlenih su angažovani na neposrednom sprovođenju projekta kao što je stvaranje novih softverskih rešenja, dok su ostali angažovani na direktnom nadzoru sprovođenja projekta ili predstavljaju podršku drugim zaposlenima angažovanim na sprovođenju istraživanja i razvoja.
„Aurora” ima pravo da koristi ovu olakšicu samo kada su u pitanju zarade lica koja su neposredno angažovana na projektu R&D-a. Uslov da se R&D obavlja na teritoriji Srbije je ispunjen, s obzirom na to da najmanje 90% svih zaposlenih angažovanih na projektu R&D-a svoje aktivnosti obavlja na teritoriji Srbije. Ta tri zaposlena lica jedan deo svog radnog vremena provode angažovana na neposrednom sprovođenju R&D projekta, dok preostali deo radnog vremena obavljaju druge poslove u startapu. „Aurora” ima pravo na poresko oslobođenje u odnosu na zarade tih lica i to srazmerno vremenu koje oni provode na projektu R&D. Jedan zaposleni od njih troje je u tom mesecu koristio godišnji odmor, tako da se to vreme ne može uzeti kao vreme provedeno na neposrednom angažovanju na poslovima R&D. Startap „Aurora” je dužna da vodi evidencije pojedinačno za sva tri zaposlena lica i za svakog pojedinačno podnosi poresku prijavu sa iskazanim podacima na osnovu kojih se utvrđuje ispunjenost uslova za primenu ove olakšice. „Aurora” time uspeva da se oslobodi 70% poreza iz zarade i 100% doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za ta lica, čime uspeva da sebi smanji troškove poslovanja, a istovremeno tim licima omogućava veću zaradu.

 

Priručnici

Priručnik 5 - zarade za zaposlene u R&D.PDF