Пореско ослобођење за осниваче стартапа

Последњи датум ажурирања: 06.06.2023.

Пореска олакшица у односу на зараде оснивача који су истовремено запослени у стартапу омогућава смањење трошкова пословања стартапа, а састоји се у ослобођењу од плаћања пореза на зараде и доприноса за обавезно социјално осигурање тих лица.
За један стартап, ова олакшица је од великог значаја у првим годинама рада будући да је тада суочен са високим трошковима.

Шта је пореска олакшица у односу на зараде оснивача?
У питању је олакшица у односу на порез на зараде и доприносе оснивача који су истовремено запослени у стартапу. Огледа се у праву послодавца, тј. стартапа на ослобођење од плаћања пореза из зараде и доприноса за обавезно социјално осигурање оснивача стартапа у периоду од 36 месеци од дана када је основан стартап. Стартап има право на ово ослобођење без обзира кад је основан, али важи само у периоду од 36 месеци од дана оснивања. Пошто се ослобођење од плаћања односи и на доприносе за обавезно социјално осигурање, они ће се у тој ситуацији плаћати из буџета Србије на износ најниже месечне основице доприноса.

Ко има право на ову олакшицу?
Олакшица се односи на сваког оснивача на основу његове месечне зараде под условом да месечна зараде није виша од 150.000 динара (бруто зарада – она зарада која укључује и трошкове пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање).
Уколико је зарада виша од 150.000 динара, олакшица се примењује на онај део зараде у висини до 150.000 динара, а на део изнад тог износа се плаћају порез и доприноси.

Који услови морају бити испуњени?

Да би олакшица могла да се примени на зараду оснивача морају бити испуњени додатни услови:

  • да је оснивач запослен у стартапу, има закључен уговор о раду и да је пријављен на обавезно социјално осигурање;
  • да оснивач-запослени поседује најмање 5% акција или удела у стартапу у периоду трајања олакшице;
  • да стартап нема повезана правна лица, у смислу да не постоје друга правна лица која могу вршити значајнији утицај или контролу на пословне одлуке стартапа кроз поседовање одређеног процента акција или удела у стартапу;
  • да стартап не остварује више од 30% свог укупног прихода од других лица која се сматрају повезаним са било којим оснивачем стартапа (нпр. уколико стартап послује са брачним другом оснивача, услов је да у том пословању стартап не оствари приходе веће од 30% свог укупног прихода).

Шта ако једно лице оснује више стартапа?
Уколико се оснивач стартапа који користи ову олакшицу појављује као оснивач других стартапа, на његову зараду као оснивача у тим другим стартапима неће моћи да се примени ова олакшица.

Да ли би стартап могао да користи и друге олакшице за свог оснивача?
Стартап уколико користи ову олакшицу за свог оснивача, нема право да за то лице користи друге олакшице, укључујући субвенције за запошљавање и самозапошљавање.

Како се користи ова олакшица?
За примену ове олакшице не тражи се никаква претходна потврда неког органа. Уколико се испуне законом прописани услови, стартап може да примени ово пореско ослобођење и то подношењем пореске пријаве за порез и доприносе на зараде на Обрасцу ППП-ПД (појединачна пореска пријава о обрачунатим порезима и доприносима), уношењем одговарајуће шифре врсте прихода 3.6 у Обрасцу.

Који прописи регулишу ову олакшицу?
Закон о порезу на доходак грађана, члан 21е
Закон о доприносима за обавезно социјално осигурање, члан 45д

Пример:
Андрија и Маша су основали стартап „Аурора“ 1. 1. 2022. године и поседују сваки по 20% удела у стартапу. Закључили су уговор о раду са „Аурором“ и пријављени су на обавезно социјално осигурање. Андрији је бруто месечна зарада 140.000 динара, док је Маши зарада 170.000 динара. Испуњавају услове да се примени пореско ослобођење у периоду од 36 месеци од када је основан стартап. „Аурора“ се ослобођа плаћања пореза и доприноса зa обавезно социјално осигурање, али кад је у питању Машина плата само до износа од 150.000 динара, док на износ изнад 150.000 динара мора да плати порез и доприносе. Међутим, Андрија 1. 1. 2023. године губи део удела и он сада износи 3%. Због тога он више нема право на ову олакшицу, те ће се од тог момента на његову зараду плаћати порез и доприноси. У међувремену, Маша је основала и други стартап, али у том другом стартапу неће моћи да се примени ово ослобођење с обзиром на то да „Аурора“ већ примењује ову олакшицу. „Аурора“ је користећи ово ослобођење за своје осниваче значајно себи олакшала пословање кроз смањење трошкова рада.

 

Приручници

Приручник 6 - Ослобођење за осниваче иновационих друштава