Пореско ослобођење за новозапослена лицa

Последњи датум ажурирања: 06.06.2023.

У питању је општа олакшица која се не односи непосредно на лица запослена у стартапу и представља подстицај за запошљавање лица без обзира на њихове године. Смисао ове олакшице је да послодавац (у овом случају стартапу) омогући што већу нето зараду новозапосленим лицима, уз истовремено умањење својих укупних трошкова. Стартапима су по правилу потребна висококвалификована лица са стручним знањима, те је сваки подстицај за запошљавање лица од великог значаја за један стартап. Ова олакшица је ограниченог трајања и важи до краја 2024. године.

Шта је пореско ослобођење за новозапослена лица?

Подстицај се састоји у праву послодавца, тј. стартапа на ослобођење од обавезе плаћања 70% пореза из зараде и 100% доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање новозапосленог лица, за зараду исплаћену закључно са 31. децембром 2024. године. Олакшица је почела да се примењује од 1. марта 2022. године. Држава преузима на себе плаћање доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање.

Које услове мора да испуни лице да би се сматрало новозапосленим лицем?

  • да у периоду од 1. јануара 2019. године до 28. фебруара 2022. године није имало статус осигураника запосленог, тј. да до тада није било у радном односу, као и да није био предузетник;
  • новозапослени мора да је засновао радни однос код послодавца, у овом случају код стартапа у периоду од 1. марта 2022. године до 31. децембра 2022. године;
  • да остварује месечну бруто зараду већу од 76.500 динара;
  • новозапосленим лицем се не може сматрати лице које је од 1. јануара 2019. године имало статус корисника старосне, превремене старосне или инвалидске пензије.

Која су ограничења у примени?
Уколико послодавац, тј. стартап за то одређено лице користи било коју врсту подстицаја који су уређени одговарајућим законом, укључујући накнаде које плаћа Национална служба за запошљавање, нема право да за то лице оствари ово пореско ослобођење.

Како утврдити да ли новозапослено лице испуњава услове?
Утврђује се на основу уверења тј. исправе о регистрованим и евидентираним подацима из Јединствене базе Централног регистра обавезног социјалног осигурања.

Како се користи?
Ово пореско ослобођење се примењује кроз подношење пореске пријаве за порез и доприносе на зараду на Обрасцу ППП-ПД (појединачна пореска пријава о обрачунатим порезима и доприносима), уношењем одговарајуће ознаке у сектор 3.6, шифре врсте прихода.

Прописи који регулишу ову олакшицу:
Закон о порезу на доходак грађана, члан 21з
Закон о доприносима за обавезно социјално осигурање, члан 45ж

Пример:
Стартап „Аурора“ врши истраживање и развој како би развио софтвер за продају различитих производа. „Аурора” је основана 1. јануара 2022. године. У стартапу се запослила Ена 1. априла 2022. године након завршетка факултета. Пре тога нигде није имала заснован радни однос, тј. није имала статус осигураника запосленог. Према уговору, њена бруто зарада износи 80.000 динара. Дакле, испуњени су сви услови да се у односу на Енину зараду примени ова пореска олакшица која је временски ограничена закључно са зарадом исплаћеном 31. децембра 2024. године.
После неког времена „Аурора” је запослила и Матију 1. фебруара 2023. године који такође до тада није био запослен. Кад је у питању Ена, „Аурора” је ослобођена плаћања 70% пореза на њену зараду и 100% доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање, за све зараде до краја 2024. године. Али, у Матијином случају, „Аурора” не може да користи ослобођење јер није испуњен услов да је новозапослени засновао радни однос у периоду од 1. марта 2022. године до 31. децембра 2022. године.
Могућношћу да користи ово пореско ослобођење за своја новозапослена лица, „Аурора” успева да истовремено смањи своје укупне трошкове и да омогући што већу нето зараду за своја новозапослена лица.