Пореска олакшица “IP Box”

Последњи датум ажурирања: 08.02.2023.

IP Box режим је пореска олакшица која се односи на порез на добит правних лица и састоји се у праву пореског обвезника, тј. стартапа да изузме „квалификовани приход“ из основице пореза на добит (опорезиве добити) и то у износу од 80% тако оствареног прихода. Поједностављено, тиме се порез на добит уместо 15% своди на 3%.

Ко има право на IP Box?

Право на овакву пореску олакшицу има онај стартап који је носилац ауторског или сродног права и који остварује приходе на основу давања на коришћење ауторског дела или дела сродног права. Како су ауторска дела резултат спроведеног истраживања и развоја (Р&Д), стартап мора да је спроводио Р&Д на територији Србије и да су тим путем настала ауторска дела која се даље дају на искоришћавање другим лицима, а заузврат добија наканаду за то.
Такође, право на олакшицу има и стартап који је патентирао своје дело, али то право има и у ситуацији кад је поднео пријаву у вези са својим проналаском и који остварује приходе на основу уговора о лиценци.

Да ли је потребно да стартап депонује ауторско дело, односно да поднесе пријаву у вези са проналаском?

Да би стартап могао да користи ову олакшицу, он мора да депонује ауторско дело, односно да поднесе пријаву у вези са проналаском Заводу за интелектуалну својину и то најкасније до истека пореског периода у ком први пут примењује ову пореску олакшицу. Како су депонована ауторска дела, поготово кад су у питању софтвери, подложни константним прерадама, није потребно приликом сваке промене регистровати његову измењену верзију, што је веома важно кад су у питању стартапи.Када стартап изврши депоновање ауторског дела, добија потврду од Завода за интелектуалну својину да је дело депоновано.

Како се користи IP Box?
„Квалификовани приход“ се изузима из пореске основице пореза на добит правних лица (опорезиве добити) и то у износу од 80% тако оствареног прихода. Да би се дошло до квалификованог прихода, прво се од укупних прихода остварених по основу накнаде за искоришћавање депонованог ауторског дела одузму квалификовани рашоди, а затим се све то множи процентом учешћа квалификованих рашода у укупним трошковима који су настали у вези са тим ауторским делом. Под квалификованим рашодима, мисли се на рашоде у вези са активностима истраживања и развоја (Р&Д), а које су као последицу имале настанак тог депонованог ауторског дела.

Ко и где треба да спроведе Р&Д?

Битно је да је стартап који жели да користи ову пореску олакшицу, сам спроводио активности Р&Ђа у Србији и да су као резултат тога настала ауторска дела која је он депоновао.

Коју документацију стартап треба да попуни и поднесе?

Стартап мора да попуни ОКП образац, образац за обрачун квалификованих прихода који обвезник уколико жели да примени олакшицу мора да поднесе уз порески биланс и то за свако депоновано ауторско дело посебно. ОКП образац се подноси искључиво електронским путем уз порески биланс за сваки порески период у ком се примењује пореска олакшица – IP Box.

Коју документацију стартап треба да поседује?

Да би стартап користио ову олакшицу мора да поседује следећу документацију:

  • потврда да је ауторско дело депоновано код Завода за интелектуалну својину;
  • документација која је предата надлежном органу у вези са депонованим ауторским делом;
  • евиденција прихода који су остварени на основу давања на искоришћавање ауторског дела;
  • документација у вези са правним основом за давање права на коришћење ауторског дела;
  • опис активности Р&Ђа који су резултирали настанком депонованог ауторског дела.

Шта у случају да стартап створи више атуторских дела?

Документацију стартап припрема посебно за свако ауторско дело и за сваки порески период посебно. Стартап треба да поседује документацију у моменту подношења пореске пријаве и пореског биланса за порески период у ком користи Ip Box олакшицу, а доставља је на захтев надлежног пореског органа.

Који прописи регулишу IP Box?

Закон о порезу на добит правних лица, члан 25б

Правилник о начину и условима изузимања квалификованих прихода из основице пореза на добит правних лица

 

Пример за коришћење ИП Боx повластице?

Стартап „Аурора“ је развио софтвер за продају различитих производа који је резултат претходно спроведеног Р&Ђа у Србији и депоновао је то ауторско дело код Завода за интелектуалну својину и тиме добио потврду да је извршено депоновање. Након тога корисници су се subscribe-овали, платили накнаду, и почели да користе софтвер. Пошто је остварио одређене приходе, стартап „Аурора“ је одлучио да примени пореску олакчицу, IP Box, при чему су узети у обзир сви приходи од искоришћавања софтвера настали током те календарске године за коју се утврђује опорезива добит. На крају пореског периода, тј. календарске године, стартап „Аурора“ прикупља сву битну документацију и подноси попуњени ОКП образац у вези са својим софтвером уз порески биланс, након чега плаћа порез на добит у који су укључени и ти приходи од искоришћавања њеног софтвера, али због IP Box олакшице стартап је успео да на те приходе ефективно плати 3% пореза уместо стандарних 15%.

Приручници

Приручник 2 - Порески подстицај 80% изузимања прихода члан 25б (IP box)

Приручник 4 - Подстицај за новонастањеног обвезника