Преговори о инвестицији – на шта обратити пажњу?

Формални део процеса обично отпочиње потписивањем споразума о поверљивости (познатији као НДА – non-disclosure agreement), којим се регулишу односи две стране у погледу чињенице да ће размењивати одређене информације и документацију које могу имати осетљив карактер.

Основна сврха споразума о поверљивости јесте да се спречи непотребно или чак штетно ширење осетљивих или поверљивих информација о стартапу и инвеститорима, као и самој чињеници да се између две стране воде преговори. Такође, овај споразум представља гаранцију обема странама да неће доћи до злоупотребе размењених информација у случају негативног исхода процеса преговарања.

Споразум о поверљивости не представља обавезу стартапа да даје све податке о свом пословању, те исти може задржати право да се уздржи од неких, нарочито поверљивих сегмената свог пословања. Најчешћи случај у пракси представљају базе података са конкретним подацима о најзначајнијим купцима или добављачима (како би се спречила евентуална нелојална конкуренција) као и други екстремно осетљиви подаци, попут деликатних аспеката нематеријалне имовине (рецептуре, технолошка решења, „source code” софтвера и сл.). Ови екстремно осетљиви подаци се у појединим случајевима могу оставити као пословна тајна и током закључења трансакције, понекад чак и дужи временски период.

По увиду у финансијске извештаје, оперативне и правне информације компаније, као и тренутно стање у сектору у којем стартап обавља делатност, инвеститор ће самостално или уз помоћ саветника развити вредновање капитала компаније (валуацију) применом неке од често коришћених и општеприхваћених метода. Вредновање капитала компаније изузетно је важно, јер представља основу за преговоре око услова реализације инвестиције.  Додатно, јако је важно да све време током процеса преговора са инвеститорима, оснивачи стартапа имају у виду да и даље деле исте погледе на најважније вредности. Уколико током процеса оснивачи осете да више нису компатибилни са инвеститорима, имају право да прекину процес преговарања у било ком моменту.

Уколико постоји узајамно преклапање циљева и вредности и обе стране се договоре око битних ставки инвестиције, приступа се потписивању “term sheet-a”.

Примерак споразума о поверљивости (НДА – non-disclosure agreement) можете преузети на страници Модели докумената.

Више информација о овом питању, можете пронаћи на линку ОВДЕ.

Врати се на категорију