Који су кључни елементи уговора о конвертибилном зајму?

Као и код сваког уговора о зајму, кључни елементи су износ, камата и рок отплате, с тим да је код конвертибилних зајмова нужно предвидети и време и начин конверзије. Износ и конверзија су главни елементи предмет преговора између инвеститора и стартапа, будући да у пракси до отплате неће ни доћи – позајмљена новчана средства ће касније бити конвертована у капитал или ће бити отписана јер је стартап отишао у стечај, па ни не може да их врати.

Када је у питању рок отплате, препоручљиво је да се поред самог рока (ког уговор обавезно мора д садржи) уговоре и случајеви у којима зајам доспева раније – најчешће ће то бити спровођење следеће рунде финансирања стартапа.

Битно је да инвеститор и стартап предвиде на који начин и када ће доћи до конверзије зајма, односно које радње стартап, а које инвеститор треба да предузме ради спровођења конверзије. Те радње обавезно укључују одговарајуће регистрације код Агенције за привредне регистре, али могу да укључују и обавезе везане за валуацију. Могу да се предвиде у самом уговору о зајму, а могу да буду и предмет посебног уговора.

За разлику од неких других јурисдикција, аутоматска конверзија није могућа у Србији. То практично значи да ће стартап морати да спроведе комплетан поступак повећања основног капитала и да изврши одговарајуће регистрације код Агенције за привредне регистре. Нажалост, како је ово нешто што искључиво стартап може да уради, у случају да до тога не дође инвеститору на располагању остаје само право на накнаду штете али би тешко успео да дође до удела у стартапу.

Поред ових основних одредби, convertible note често садржи и додатне одредбе. Наиме, инвеститорима је у интересу да, иако још увек немају удео у капиталу, ипак добију одређену контролу над стартапом, или бар могућност да имају увид у пословање стартапа. Из тог разлога се уговором о зајму често прописује да ће зајмодавац имати право да надгледа управљање друштвом, односно процесом развоја стартапа, било кроз формално именовање на функцију у друштву, било кроз одређени метод извештавања.

Такође, зајмодавац инвестира своја средства у стартап зато што верује у будућност стартапа, односно верује да ће стартап скалирати – при чему не може још увек да процени колико, и стога често жели да има гарантовану могућност да настави да улаже у стартап. Из тог разлога може да тражи да има предност у следећим рундама финансирања, или бар да има приступ тим рундама. У том смислу, права зајмодавца у будућем току инвестирања могу да буду предмет уговора о зајму.

Будући да се оснивачким актом и уговором чланова могу предвидети „додатна / специјална“ права за поједине чланове друштва, могуће је уговором о конвертибилном зајму предвидети да ће се упоредо са конверзијом оснивачки акт и/или уговор чланова изменити тако да давалац зајма добије поједина права која други чланови немају. Примера ради, могуће је уговорити да он (неко време) добија већи део дивиденде.

Врати се на категорију