Које ризике треба узети у обзир код модела конвертибилног зајма?

Кључни ризик када је у питању овај модел финансирања стартапа јесте његово ретко коришћење у Србији, односно недостатак одговарајуће праксе и „неуиграност“ државних органа и судова у том погледу.

Овај ризик је посебно изражен када су у питању сложеније модификације конвертибилног зајма, нпр. кад се даваоцу зајма дају поједина нестандардна права, попут права на стављање вета на поједине одлуке стартапа или на увид у пословање стартапа. Наиме, уколико дође до спора о тим правима судови неће имати судску праксу на коју могу да се ослоне, већ ће морати да је стварају – што је само по себи ризично, односно има неизвестан исход.

Инвеститор треба да узме у обзир да неће стећи удео у стартапу све до конверзије, већ да ће до тад само имати своје потраживање. Уколико дође до компликација, нпр. уколико се промене особе које воде стартап или свађе са постојећима, могу да се јаве проблеми приликом испуњавања уговора – посебно будући да у Србији није могућа аутоматска конверзија. Стога, инвеститор би највероватније могао само да тражи накнаду штете али не и да добије удео.

Сам стартап мора да води рачуна о томе да ће будући инвеститори хтети да имају увид у обавезе које је стартап преузео приликом закључивања уговора о конвертибилном зајму, те да би сувише повољан конвертибилни зајам могао да одбије будуће инвеститоре.

Врати се на категорију