Due Diligence- зашто је битан?

Пре него што приступи формалном потписивању уговора, уобичајено је да инвеститор изврши свеобухватну проверу података и документације стартапа.

Овај процес, који се у пракси назива „due diligence“ (енг. значење речи „дужна пажња“), има двоструку сврху. Са једне стране, он служи инвеститору како би проверио тачност и поузданост података презентованих од стране стартапа и благовремено реаговао на евентуална одступања од онога што му је иницијално презентовано. Са друге стране, овај процес има значај и за саму компанију, јер се након његовог окончања, инвеститор више не може позивати на околности, да му поједине релевантне чињенице нису обелодањене или су скривене од њега.

“Due Diligencе” процес за рачун инвеститора обично врше за то ангажована стручна лица, саветници, и то сваки за своју област. Па тако правни „due diligence“ врше адвокати или за то специјализоване агенције за правни консалтинг, финансијски „due diligence“ врше посебно оспособљени финансијски саветници, а технички, стручњаци за одређене области.

Правни „due diligence“ обично укључује провера правног статуса компаније, материјалне и нематеријалне имовине, радних односа, усклађености са пореским прописима, анализу најзначајнијих уговорних односа, парничних или других поступака у којима је компанија странка, како и оцену свих правних ризика који могу наступити.

Финансијски „due diligence“  укључује анализу пословних и рачуноводствених евиденција, као и проверу тачности истих, анализу трендова у кретању најзначајнијих финансијских показатеља и посебан приказ сваке релевантне финансијске позиције.

Техничка анализа је најразноврснија, може се односити на оцену старости и квалитета техничких капацитета, али и било који други релевантан аспект пословања стартапа.

Више информација о овом питању, можете пронаћи на линку ОВДЕ.

Врати се на категорију